languages
menu

Ilm Tenerifel

Kanaari saartel, mis paiknevad samadel laiuskraadidel nagu Sahara kõrb ning Florida, valitseb pehme subtroopiline kliima, mis garanteerib aastaringselt sooja ilma – õhutemperatuur ei lange pea kunagi alla 19° ja ületab harva 30° piiri. Talvel hoiavad ookeanihoovused ilma mõõdukalt soojana, suvel aga jahutavad liigset kuumust. Ööpäeva keskmine temperatuur septembrist aprillini on 19 - 26 soojakraadi, suvel veidi enam. Ööd talveperioodil jahedamad. Veetemperatuur randades on keskmiselt 19-23°.

Tenerife on piirkonniti aga siiski väga erineva kliimaga. Saare lõunaosa rannajoonel laiutavad puhkusekuurortid, pakkudes aastaringselt turistidele erinevaid vee- ja maismaaspordi võimalusi ja rannamõnusid iseäralikes musta vulkaanilise liivaga supelrandades. Kui näiteks ka saare pealinnas Santa Cruzis on aastaringselt küllalt soe (sageli koos sademetega), siis sõites talvel ülikoolilinna San Cristóbal de La Lagunasse oleks hea kaasa haarata ka soojemaid riideid. Kõigest kümmekonna kilomeetri kaugusel võib õhutemperatuur ootamatult langeda ning kui saare lõunaosas on valitsev kuiv kliima, siis põhjaosas on vihmasajud sagedasemad. Merepinnast erinevatel kõrgustel asuvate piirkondade temperatuurierinevused võivad kohati olla aga väga suured.



Euroopa turistide lemmikreisisihid lõunapoolsetes maades. Tabelis on välja toodud ööpäeva keskmised õhutemperatuurid.

 

Ere päike, kuiv kõrbeline kliima, värskendav briis, väga harva lühiajalised vihmasajud – selline pehme ja püsiv suvine kliima on Tenerife lõunaosas.
Saare kliima võibki laias laastus jagada kaheks: põhjas (Valle de la Orotava, Puerto de la Cruz) on sajud sagedasemad ja õhk jahedam ning lõunas (Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Gigantes) on ilm oluliselt kuivem ja päikselisem.

Aeg-ajalt väisab Tenerifet kaliima (calima). See on ilmastikunähtus, mil taevas kattub justkui uduga varjutades päikese, tuues endaga kaasa kõrge õhutemperatuuri.
«Kui kaamelid Aafrikas perutama hakkavad, lööb õhu Kanaaridel paksuks,» nendivad kanaarlased muiates.
Kaliima, mida nimetatakse ka sirocoks(1), on Sahara kõrbest ja Sahelist(2) pärit peen liivatolm, mis siroco tuultega Kanaaridele ja üle Atlandi ka kaugemale jõuab. Olenevalt tuulest ja aastajast võib olla kaliima kas vaevu märgatav või siis väga intensiive ning kõrge õhutemperatuuri puhul nii mõnelegi täiesti talumatu. Sõltuvalt tuule suunast ja kiirusest võib kaliima korral olla nähtavus nagu keskmise udu korral Eestis. Kaliimaperiood võib kesta vaid mõne tunni, kuid ka mitu nädalat.
Kevad-suvisel ajal on kaliima saabumist aga lihtne ette ennustada – nimelt tekib taimede lehtedele vastu hommikut kastevesi enne kui Azooridelt jõuab Kanaaridele antitsüklon, mis Aafrika tolmu kinni püüab.

(1) Siroco on Vahemere keskosast ja Aadria merelt puhuv tuul, tugevaim sügisel ja talvel, mil tuule kiirus võib kohati ulatuda kuni 100 km/h.
(2) Sahel on Aafrikas savannide ja Sahara kõrbe piirialale kujunenud kuiv piirkond. See on 5400 kilomeetri laiune ala Atlandi ookeanist Punase mereni, mis kokku hõlmab ligi 3 053 200 ruutkilomeetrit.  

 



Huvitavat

Saarest


 

 

 

 

galleryapart

© 2012-2023 TenerifeSiesta. All Rights Reserved.