menu

Tenerife maamärk - Pico del Teide

Pico del Teide – maamärk keset Tenerife saart – kõrgus merepinnast on 3718 meetrit ja mere põhjast 7000 meetrit. See on Hispaania kõrgeim tipp ja maailmas kolmandaks suurim vulkaanimägi. Teideks ristisid mäe hispaanlased, kuid saare esimesed asukad guantšid nimetasid mäge Echeyde’ks. 1700-1800-ndatel kutsuti tulemäge Pico-mäeks.
El Teide puhul on tegu kiht- ja tegevvulkaaniga, mis viimati purskas aastal 1909. Mäge peetakse ka tänapäeval nende 16 vulkaani hulka, millel Rahvusvaheline Vulkanoloogia ja Geokeemia Assotsiatsioon IAVCEI hoolikalt silma peal hoiab.
Tenerife on vulkaanilise päritoluga suhteliselt noor saar ja esimene dokumenteeritud purse toimus 1492. aastal, millest on teada meresõitja Kolumbuse logiraamatu järgi. Geoloogid on uurinud ka vulkaani varasemaid purskeid, kuid nende täpsed toimumisaastad pole selgunud.
Tänapäevase saare kohale tekkis suhteliselt kiiresti, vähem kui 3 miljoni aastaga kolm vulkaani, mis hiljem omavahel kokku kasvasid, milleks kulus omakorda 5 miljonit aastat. Nende kolme vulkaani ühinemiskohal asubki Teide.
Suvisel ajal, mil Teide tipp pole lumega kaetud, muudab mögi värvi ja väljanägemist vastavalt sellele, millisest küljest päike seda valgustab. Päikeseloojangu ajal muutuvad mäenõlvad punaseks, kuid kohtab muidki värve, mis loob Teidele müstilise väljanägemise.
Mägi ja selle kaldeera (vulkaani või selle tipu kokkuvarisemisel tekkinud negatiivne pinnavorm) Las Cañadas raadiusega 48 meetrit kuulub Teide rahvusparki (Parque Nacional del Teide), mis on rajatud aastal 1954 ning on tänaseks kujunenud Kanaari saarte populaarseimaks külastuskohaks. Las Cañadas on tekkinud 150 tuhat aastat tagasi võimsa plahvatusliku purske tagajärjel.
Parki külastab aastas ligi 3 miljonit inimest, olles sellega Euroopa kõige külastatavam rahvuspark ja maailmas Fudžijama (3,5 miljonit külastajat aastas) järel teine. Rahvuspargi kogupindala on 189 km². Aastast 2007 kuulub Teide UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Läbi rahvuspargi kulgeb edela suunas tee, mille kõrval 2356 meetri kõrgusel on funikulööri väljumise jaam. Ülemine köisraudteejaam on 8 minutilise sõidu ehk 3555 meetri kõrgusel ja sealt saab heade ilmaolude puhul liikuda jalgsi edasi mäe tippu ehk viimased ligi 200 meetrit. Selleks aga tuleb eelnevalt hankida mäeluba, mida saab teha internetis.

Soovitame mäeluba hankida varakult, sest tavaliselt ei anta seda välja rohkem kui vaid 150-inimesele päevas. Mäge vallutades soovitame olla ettevaatlik, sest Teide tipp ehk Pico del Teide on sedavõrd kõrgel, et õhk seal on tuntavalt hõredam kui merepinnal. Neil, kes põevad südame- ja veresoonkonnahaigusi võib ilmneda peapööritus ja iiveldus. Pahimal juhul võib see lõppeda teadvusekaotusega.
Esimese teadaoleva inimesena tõusis Teide tippu aastal 1582 Edmund Scory. 


 galleryapart

© 2012-2023 TenerifeSiesta. All Rights Reserved.